به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
من نیستم، تو نیستی، او هست. و این آخرین حرف است

این بساط را جمع کنید / در باب تعطیلات در ایران

جمعه ۱۰ آبان ۹۸
تعطیلات در کشور ما همیشه محل بحث بوده و چون موضوعی است که بر زندگی همه‌ی اقشار مردم تأثیر می‌گذارد، مورد توجه همگان قرار می‌گیرد. البته این مساله هم مانند بیشتر موضوعات اجتماعی در ایران، به صورت مقطعی و آن هم زمانی که دچار آن می‌شویم مورد بحث قرار می‌گیرد و پس از مدتی رهایش می‌کنیم.
به گمان من مساله تعطیلات رسمی در کشور آن‌قدری مهم ایت که یک بار برای همیشه جدی گرفته شده و کسانی که دلسوز آینده‌ی وطن هستند، پای اصلاح و تعدیلش بایستند.
هدف از تعطیل کردن یک روز، معمولاً این است که یک وقفه در زندگی روزمره ایجاد شده تا به موضوع و مناسبت آن روز که مهم‌تر از روزهای دیگر است پرداخته شود و مردم وقت بیشتری داشته باشند تا به آن اختصاص دهند.
برخی تعطیلات در کشورمان این‌چنین است. مثلاً مناسبتی ملی مثل اولین روز سال یا مناسبتی مذهبی مثل عاشورا. اما اکثر تعطیلاتی که هم‌اکنون در تقویم رسمی ایران وجود دارند، نه تنها کمکی به گرامی‌داشت آن مناسبت نمی‌کند، بلکه به عکس موجب می‌شود تا فرهنگ مردم در راستای هدفی گاها متضاد با آن حرکت کند.
امروز که به تعطیلات در کشورمان نگاه می‌کنیم و مناسب هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم و آن را در کنار رفتار مردم و رسانه‌ها می‌گذاریم، می‌بینیم که نه تنها تعطیل اعلام کردن یک مناسبت کمکی به بزرگ‌داشت آن مناسبت نمی‌کند، بلکه در بسیاری از موارد باعث می‌شود مردم در موقعیتی قرار بگیریند که در تضاد با روح آن مناسبت باشد. البته من موضوع ضربه زدن تعطیلات به فرهنگ کار در کشورمان و ضررهای جدی به کسب و کارها را در این‌جا ذکر نمی‌کنم که آن خود حدیث مفصلی است.
برای مثال نگاه کنید به ایام رحلت رسول اکرم و امام رضا علیهم السلام. یا نگاه کنید به تعطیلات چهاردهم و پانزدهم خردادماه. فضای عمومی کشور ما در این ایام به چه سمتی حرکت می‌کند؟ جلسات معرفت‌شناختی شلوغ‌تر می‌شوند یا جاده‌های کشور؟
این مساله البته راه‌حل دارد. اولش این است که تعطیلات رسمی را به حداقل برسانند. با یک نگاه اجمالی می‌شود گفت نیمی از روزهای تعطیل در کشور ما می‌توانند از همین امسال تعطیل نباشند. مرحله بعدی این است که به پایان هفته‌ها و تعطیلات فصلی توجه ویژه‌تری شود تا مردم بتوانند برای کار و تفریح خود برنامه‌ریزی بهتر و موثرتری داشته باشند. این‌گونه هر چیز به جای خودش خواهد بود و هم سفر و تفریح لذت بیشتری خواهد داشت و هم گرامی‌داشت مناسبت‌های ملی و مذهبی.