به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
سینه خواهم شرحه شرحه از فراق تا بگویم شرح درد اشتیاق

عیدالقرّاء / حاشیه نگاری دیدار قاریان با رهبر معظم انقلاب

چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۲
اولین روز ماه مبارک رمضان در کشور ما به «عیدالقراء» شناخته می‌شود. روزی که قاریان و حافظان کشور به دیدار رهبرشان می‌روند تا ساعت‌ها در محضر او به استماع کلام خدا بنشینند.
روز دیدار، این انتهای فلسطین جنوبی است که جمعیت کثیری از قاریان منتخب سراسر کشور را به خود می‌بیند. چه شهرستانی‌ها که خودشان را به نماز ظهر و عصر آقا رسانده و چند ساعتی پشت در حسینیه امام خمینی(ره) منتظر مانده‌اند و چه تهرانی‌ها که از حوالی ساعت 15 خودشان را به حسینیه می‌رساندند.
کسانی که کارت داشتند، با خیال راحت و البته با یک ولوله خاص وارد می‌شدند. شوق دیدار کاملا در چهره آن‌ها مشخص بود. در این میان، افراد زیادی بودند که نامشان در لیست مدعوین شورای عالی قرآن نبود، اما با این امید خودشان را به حسینیه رسانده بودند تا بلکه از مهمان‌نوازی مسئولین مراسم حسن استفاده را کرده و رهبرشان را از نزدیک زیارت کنند.
ساختمان شماره 110 نزدیک بیت برای آن‌هایی که دنبال کارت بودند خاطره است. چه اصرارهایی که به مسئولین پذیرش نمی‌کردند. نزدیک شروع مراسم بود که یکی از مسئولین هماهنگی با صدای بلند و البته از سر دلسوزی به جمعیت زیادی که در ساختمان 110 تجمع کرده بودند گفت: «آقایان! لطفا این‌جا جمع نشوید، کارت نیست!»
بنده‌ی خدا راست می‌گفت. حدود ششصد نفر ظرفیت و بیش از هزار مشتاق ورود به محفل. مدعوین از طریق اساتید و قاریان سرشناس استان‌ها معرفی شده و البته بسیاری از این لیست جا مانده بودند.
در چهره تک تک آن‌ها که نگاه می‌کردی، روزه دارانی را می‌دیدی که در اولین روز ماه روزه، در گرمای ظهر 19 تیر و در میان تمام مشغله‌های روزمره، از ساعت‌ها قبل به امید ورود به این محفل خود را به حسینیه امام‌خمینی(ره) رسانده بود.
نزدیک شروع مراسم، قبل از ورود به حسینیه، صدایی نگران‌مان می‌کند. نگران از این که نکند آقا آمده باشد و ما یک لحظه از مراسم را از دست داده باشیم. صدای تلاوت یکی از قاریان نوجوان از بلندگوهای بیرون حسینیه می‌آید. سابقه نداشته که ابتدای مراسم، یک نوجوان تلاوت کند!
در همین فکر بودیم و نفهمیدیم که دو سه مرحله بازرسی را چگونه پشت سر گذاشتیم و داخل حسینیه شدیم. داخل حسینیه دیدیم آقا هنوز نیامده، اما تلاوت قاری نوجوان اصفهانی، آن هم قبل از ورود آقا نظرمان را جلب کرد. تلاوتی برای سریع‌تر سپری شدن لحظات انتظار دیدار.
کمی که عرق‌مان خشک شد، فرصت یافتیم تا نگاهی به دور و اطرافمان بیاندازیم. تازه چشم‌مان به پارچه‌نوشته‌ی حسینیه افتاد. قسمتی از آیه 9 سوره مبارکه اسراء «ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم...» را با خط ثلث روی پارچه آبی نوشته‌اند. کار زیبا و چشم‌نوازیست. این پارچه‌نوشته را می‌توان لوگوی هر یک از مراسمات رسمی حسینیه امام خمینی (ره) به حساب آورد.
ساعت از 17 گذشته که از جنب و جوش عکاس‌ها و مسئولین حفاظت، متوجه ورود آقا می‌شویم. مجری مراسم، چهره‌ی آشنای شبکه قرآن سیما، با کسب اجازه از آقا برنامه را آغاز می‌کند. مرتضوی چند بیت از شعر معروف سنایی «ملکا ذکر تو گویم...» را خواند، خدا را بابت توفیق ورود به ماه رمضان سپاس گفت و از اولین قاری مراسم برای اجرای برنامه‌اش دعوت کرد.
اولین برنامه، همچون سال‌های گذشته تلاوت یکی از قاریان پیشکسوت کشورمان بود. این بار «عبدالحسن محمدپور» از اردبیل آمده بود تا تلاوت تحقیق آیات 9 تا 15 سوره مبارکه اسراء با صدای او آغازگر برنامه‌ها باشد. محمدپور همان موذن معروفی است که اذان او بارها و بارها از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پخش شده است. اذان دکتر کرمی هم برگرفته از همین اذان دلنشین است.
برنامه دوم، تلاوت تحقیق آیاتی از سوره‌های انعام و تین توسط «سجاد پروینی‌نژاد»، قاری جوان کرمانشاهی بود. او گام را بالا گرفت و احتمالاً می‌خواست اکتاوی بخواند، اما استرس و جوّ سنگین مجلس اجازه نمی‌داد پرده‌های بالا را بی‌نقص اجرا کند.
سومین برنامه محفل امسال را «وحید غفران‌نیا» از تبریز اجرا کرد. او آیات 1 تا 15 سوره مبارکه ملک را به صورت ترتیل و از حفظ تلاوت کرد. غفران‌نیا نفر اول مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران است و سال 77 به عنوان خادم القرآن شناخته شده.
«امیر صالحی» مجری چهارمین برنامه دیدار امسال بود. این قاری جوان گیلانی حوالی ساعت 17:40 پشت میکروفن حسینیه امام خمینی (ره) قرار گرفت و آیات 159 تا پایان سوره مبارکه انعام و سوره مبارکه کوثر را قرائت کرد.
جمع‌خوانی قرآن توسط گروه «کریمه اهل‌بیت(ع)» از شهر مقدس قم برنامه پنجم این محفل بود. این گروه 9 نفره که به گروه قاریان روحانی هم شناخته می‌شوند، آیات اول تا 15 سوره مبارکه مریم را به صورت تقلیدی از مرحوم «محمد رفعت» تلاوت کردند. این‌جا بود که حسن اجرای ایشان تشویق‌های زیادی از حضار گرفت و به اصطلاح یخ مجلس را آب کرد. پس از تلاوت، آقا به آن‌ها گفت که اجرای‌شان خیلی هماهنگ و بی‌نقص بود.
برنامه بعدی، اجرای قطعه‌ای از دعای سحر توسط آقای «کوچک‌زاده»، از دعاخوانان پیشکسوت شهر مقدس قم بود. ایشان با قطعه شعری در مدح حضرت قائم(عج) آغاز و فضای مناجات‌های قدیمی را در محفل زنده کرد.
هفتمین برنامه به تلاوت اولین قاری نوجوان محفل امسال اختصاص داشت. «امیر محمد قربانی» که از نیشابور آمده بود، آیات 27 تا 41 سوره مبارکه نازعات را به سبک مرحوم «مصطفی اسماعیل» تلاوت کرد. او از پرده بالا شروع کرد و از همان ابتدای تلاوت تشریق‌های ویژه جمع را گرفت.
قاری جوان اصفهانی، مجری هشتمین برنامه این مراسم بود. «مهدی علی‌بابایی» آیات 133 تا 139 سوره مبارکه آل عمران و آیات اول تا نهم سوره مبارکه شمس را به صورت تحقیق تلاوت کرد. او از پرده مناسب ابتداء و یک تلاوت سنگین ارائه کرد.
امسال هم مانند سال گذشته، گروهی از نوجوانان برنامه حفظ را اجرا کردند. این گروه چهار نفره آیات 183 تا 186 سوره بقره را به صورت ترتیل تلاوت کردند. آقایان «بیلکار»، «اسلامی»، «حق‌گویان» و «امینی» اعضای این گروه بودند. پس از اجرا برای دست‌بوسی خدمت حضرت آقا رسیدند و ایشان به آن‌ها توصیه کردند که خوب درس بخوانید.
برنامه بعدی، مدیحه سرایی و ابتهال‌خوانی گروه «نورالزهرا(س)» از خوزستان بود. این گروه، تواشیح شهرالصیام را با تک‌خوانی «حسن خانچی» اجرا کرد. هرچه برنامه قبلی کوتاه و مختصر بود، این برنامه طولانی و نفس‌گیر اجرا شد. پس از اجرا، یکی از اعضای گروه گفت که آقا از شعر و لحن راضی بودند و گفتند که در این حوزه‌ها خیلی کار هست و شماها جوانید و باید زیاد کار کنید. همچنین آقا گفتند که سلام مرا به خرمشهر برسانید.
برنامه یازدهم، تلاوت «جعفر فردی»، اولین قاری بین‌المللی این محفل بود. این قاری جوان تهرانی آیات 18 تا آخر سوره مبارکه حشر را تلاوت کرد.
مجلس البته ناراضی هم داشت. یکی از جوانانی کنار من که می‌دید خودکار و کاغذ دارم، اواسط مراسم یادداشتی نوشت و به مسئولین مراسم داد. بعداً فهمیدم اسم او هم جزو مجریان مراسم بوده، امّا به دلیل ذیق وقت، فرصت اجرای تلاوت در محضر رهبری را به او ندادند.
«سید طه حسینی» دیگر قاری نوجوان محفل امسال بود. این قاری بوشهری و از اهالی روستای قرآنی چارک که به سبک «مصطفی اسماعیل» تلاوت می‌کرد، آیات 8 تا 10 سوره مبارکه فاطر و آیات 1 تا 10 سوره مبارکه شمس را برای تلاوت در این محفل آماده کرده بود. تلاوت زیبای این قاری نوجوان روح تازه‌ای به جلسه داد و خستگی را از یاد حاضران برد.
سیزدهمین برنامه، اجرای ابتهال توسط مجری میهمان، «عبدالرحیم احمد دویدار» از کشور مصر بود. دویدار که برای اولین بار به ایران سفر کرده بود در این اجرا، ابتهال خاطره‌انگیز «یا ایها المختار» را اجرا کرد.
برنامه بعدی، گروه «مدح النبی(ص)» شورای عالی قرآن بود که تواشیح معروف «یا رسول الله السلام علیک» را با تک‌خوانی «سیدکریم موسوی» اجرا نمودند. هدایت این گروه را «محمدحسین پورمعین»، سازنده قطعه ابتدایی تیتراژ سریال یوسف پیامبر (ص) بر عهده داشت. پورمعین تعریف می‌کرد که «کریم منصوری» برای قطعه زیبای «اذ قال یوسف لابیه...» حدود 100 برداشت خوانده بود!
«احمد شحات لاشین» دومین مجری مصری مراسم امسال بود. این قاری جوان مصری آیاتی از سوره مبارکه بقره را تلاوت نمود. خستگی ساعت 3 نیمه‌شب رسیدن در صدای او هویدا بود و همین باعث شد تا اوج‌های موفقی نداشته باشد.
گروه ملی «پیامبر اعظم(ص)» هم مثل سال‌های گذشته برنامه داشت. این گروه که زیر نظر شورای عالی قرآن فعالیت می‌کند، امسال مدیحه‌ای با عنوان «مبعوث السماء» را در محضر مقام معظم رهبری اجرا نمود. اجرایی با ریتم کند، امّا سنگین و فاخر.
هفدهمین برنامه، تلاوت مجلسی حمیدرضا «احمدی‌وفا» بود. این قاری بین‌المللی از خراسان رضوی آمده بود و در این مراسم آیات 12 تا 20 جاثیه و سوره مبارکه قدر را تلاوت کرد.
پس از وی و به عنوان آخرین برنامه، آقای «افخمی» از پیشکسوتان عرصه دعاخوانی شهر مقدس مشهد دعای ختم قرآن کریم را قرائت کرد. او ابتدای اجرا دو بیت شعر سروده‌ی خودش را به حاضران تقدیم کرد:
«فضای محفل ما بَه چه نورباران است
ترنّم افکن افلاک ذکر قرآن است
برای افخمی، این افتخار جاویدان
که خادم همه قاریان قرآن است»
پس از پایان برنامه‌ها و با نزدیک شدن به غروب اولین روز از ماه پر خیر و برکت رمضان، دل‌های حاضران در جلسه پذیرای شنیدن بیانات ارزشمند رهبرشان شد.
رهبری در سخنان خود بیشتر در باب سبک زندگی قرآنی تاکید کردند و اذعان داشتند که رفتارها و نحوه زندگی ما باید بر اساس قرآن و دستورات این کتاب الهی باشد. قرائت و حفظ قرآن هم مقدمه‌ای برای رسیدن به سبک زندگی قرآنی است.
سخنان آقا که تمام شد، «کریم منصوری» پشت میکروفن قرار گرفت و اذان زیبای خودش را اجرا کرد. نماز مغرب و عشا به امامت امام امّت اقامه و پس از آن، سفره‌های افطار حسینیه امام خمینی(ره) مثل همیشه میزبان قرآنیان روزه‌دار شد.