به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
بیا بیا که مرا با تو ماجرایی هست

روایت «قلعه حیوانات» تازه شد

دوشنبه ۱۴ دی ۸۸
قلعه حیوانات یا مزرعه حیوانات عناون کتابی است که سال 1945 "جورج اورول" در طول جنگ جهانی دوم آن را نوشت. انگار که قانون نانوشته ای را به زیبایی به رشته تحریر در آورده است.
یک زمانی بود خواندن کتاب "قلعه حیوانات" مد شده بود. معمولا جوانها می خواندند و در ذهنشان تک تک شخصیت های داستان را با شخصیت های مملکت خودمان مطابقت می دادند. اما دریغ از این که حلقه حیوانات روایت دیگری است و به من و شما بسنده نمی شود.
در طی این سی سال، بعد از انقلاب جمهوری اسلامی ایران، شاید هیچگاه به اندازه جنگ نرم پس از انتخابات 88، دست استعماری انگلیس و آمریکا رو نشده بود.
حالا وقت آن است که بار دیگر کتاب قلعه حیوانات را بخوانیم و رویدادهای آن را با رویدادهای انقلاب مخملی مطابقت دهیم.
قبل تر ها از آموزه های رهبر فرزانه مان آموخته بودیم که ننگ و مرگ بفرستیم به دشمن خود، آمریکا، انگلیس و اسرائیل. این شعارها را روی در ودیوار نوشته بودیم تا یادمان نرود و هر وقت به شک افتادیم دوباره آنها را بخوانیم تا هیچ گاه فراموش نکنیم که آرمانهای ما چیست و دشمنان ما چه کسانی هستند.
ولی انگار با مرور زمان و فعالیت های دشنان داخلی و خارجی، عده ای مانند کاراکترهای کتاب قلعه حیوانات، یاد گرفته اند برعکس آرمانهای رهبرشان شعار بدهند. جایی که مرگ بر آمریکا و اسرائیل تبدیل می شود به مرگ بر روسیه و چین!
و در این سناریوی از پیش نوشته شده، دشمنان چه زیبا نقش خوکها را ایفا کرده اند و عده ای چه زیبا گوسفندوار گول حرف های آنان را خوردند.
ولی در کنارهمه این ها باز هم کسانی هستند که مانند اسب داستان قلعه حیوانات، جانشان را در کف دست گذارند و برای مملکتشان از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
هواسمان باشد. دشمن می خواهد شعار هایی که روی دیوار نوشته بودیم را تغییر دهد. اگر فقط پاک می کرد شک میکردیم و به دنبالش فکر چاره. ولی با این کار کلاه بزرگی سرمان می رود. نگذاریم دشمانان، انقلابی را که برایش شهید دادیم، تغییر مسیری دهند که پا روی خون شهدا بگذارد.