به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
- تا به حال کجا بودی؟ - پی تو بودم.

چند توییت در رابطه با خروج امریکا از برجام

چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷
مشکل ما داخلی است. تا موقعی که به خودمان و نیروی درونی‌مان برنگردیم و بلند نشویم و با فساد داخلی مبارزه نکنیم اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد.
*
ما مشکلات متعددی داریم که واقعا کمترین ربطی به خارج ندارد. ما مشکل کار نکردن و تنبلی داریم. مشکل سوء مدیریت داریم. مشکل دروغگویی و خودبینی داریم. مشکل آزادی بیان و داریم.
*
مشکلات خارجی از پس مشکلات داخلی پدید می‌آید که آن هم به واسطه‌ی شرایط ایران، همیشه حداقلی است. پس نه عاملی از خارج می‌تواند ما را خیلی جلو بیندازد و نه خیلی به عقب براند.
*
از هر اتفاقی که منجر به تغییر درونی ما شود باید استقبال کرد و به سمتش رفت. چنین چیزی قطعا سخت و همراه با هزینه خواهد بود، اما اگر هزینه‌اش را خودمان نپردازیم از جای دیگری ضرر می‌دهیم.
*
همه چیز هزینه دارد. حالا این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم هزینه‌ی دستاوردهایمان را می‌خواهیم با تلاش بیشتر به دست بیاوریم یا با باج دادن به این و آن.
*
تصمیم ترامپ به خروج از برجام را در همین راستا می‌دانم. این که اگر این تصمیم منجر به پرکارتر شدن ملت ایران و کمتر شدن فساد در ارکان مملکت شود، قطعا خوب است.
*
اما این که بخواهیم دوباره چشم‌مان به دستان دیگری بنگرد و منتظر باشیم کسی دیگر از بیرون فرجی را حاصل کند، همان راه انحطاط است که ادامه می‌دهیم و محکوم به شکستیم.
*
سعادت نه شاه‌کلیدی دارد و نه اکسیری و نه وردی. سعادت یک امت یک راه طولانی و سخت، اما با فهم آسان است: فرد فرد ما، کاری که می‌دانیم خوب است را انجام دهیم و از کاری که می‌دانیم بد است دوری کنیم. عنایت حضرت حق هم به یک چنین امتی خواهد بود.

https://twitter.com/faghihy/status/994043859050074113