به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
هرچه مراد توست، در انبان خویش جوی

چند توییت در رابطه با خروج امریکا از برجام

چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷
مشکل ما داخلی است. تا موقعی که به خودمان و نیروی درونی‌مان برنگردیم و بلند نشویم و با فساد داخلی مبارزه نکنیم اتفاق مثبتی رخ نمی‌دهد.
*
ما مشکلات متعددی داریم که واقعا کمترین ربطی به خارج ندارد. ما مشکل کار نکردن و تنبلی داریم. مشکل سوء مدیریت داریم. مشکل دروغگویی و خودبینی داریم. مشکل آزادی بیان و داریم.
*
مشکلات خارجی از پس مشکلات داخلی پدید می‌آید که آن هم به واسطه‌ی شرایط ایران، همیشه حداقلی است. پس نه عاملی از خارج می‌تواند ما را خیلی جلو بیندازد و نه خیلی به عقب براند.
*
از هر اتفاقی که منجر به تغییر درونی ما شود باید استقبال کرد و به سمتش رفت. چنین چیزی قطعا سخت و همراه با هزینه خواهد بود، اما اگر هزینه‌اش را خودمان نپردازیم از جای دیگری ضرر می‌دهیم.
*
همه چیز هزینه دارد. حالا این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم هزینه‌ی دستاوردهایمان را می‌خواهیم با تلاش بیشتر به دست بیاوریم یا با باج دادن به این و آن.
*
تصمیم ترامپ به خروج از برجام را در همین راستا می‌دانم. این که اگر این تصمیم منجر به پرکارتر شدن ملت ایران و کمتر شدن فساد در ارکان مملکت شود، قطعا خوب است.
*
اما این که بخواهیم دوباره چشم‌مان به دستان دیگری بنگرد و منتظر باشیم کسی دیگر از بیرون فرجی را حاصل کند، همان راه انحطاط است که ادامه می‌دهیم و محکوم به شکستیم.
*
سعادت نه شاه‌کلیدی دارد و نه اکسیری و نه وردی. سعادت یک امت یک راه طولانی و سخت، اما با فهم آسان است: فرد فرد ما، کاری که می‌دانیم خوب است را انجام دهیم و از کاری که می‌دانیم بد است دوری کنیم. عنایت حضرت حق هم به یک چنین امتی خواهد بود.

https://twitter.com/faghihy/status/994043859050074113