به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
من نیستم، تو نیستی، او هست. و این آخرین حرف است

دعوت به جشن تغییر

پنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶
هر انقلابی از فرهنگ ناشی می‌شود. اگر چهل سال پیش ملت ایران انقلاب کردند، ریشه‌اش فرهنگی بود و اگر الان در این حال و روز به سر می‌بریم هم ریشه‌ی فرهنگی دارد. اگر در سال‌های اخیر فقر و فساد در کشورمان بیشتر شده یا حداقل بیش از پیش خودنمایی می‌کند، نشان می‌دهد که یک جایی از فرهنگ مردم‌مان لنگ می‌زند و اگر تغییری جدی در لایه‌های بالای حاکمیت مشاهده نمی‌کنیم، باز هم به فرهنگ مردم بر می‌گردد. مگر خود خدا نفرمود تا قوم تغییر نکند چیزی تغییر نمی‌کند؟
*
در سال‌های اخیر به دو کشور مهم شرق و غرب سفر کردم. در هر دو کشور پیشرفته‌ی چین و آلمان چیزی که مردم عادی‌شان را از ما ایرانیان متمایز می‌کرد، فرهنگ کتابخوانی‌شان بود. مردم کتاب بدست در متروی برلین و کتابخانه‌ی مرکزی گوانگجو که بر روی همه باز و آزاد بود نشان از آن داشت که فرهنگ پیش‌رفت، سال‌هاست که هم‌نشین آن‌ها شده و ما که به فرهنگ مبهم سابق خود می‌بالیم، امروزه نسبتی با آن نداریم.
*
اما خبری خوش دارم! در آستانه‌ی سن بلوغ انقلاب –که همانا سن بالغ شدن واقعی را چهل‌سالگی دانسته‌اند- اتفاق خوبی افتاده که نشان‌دهنده‌ی امیدی است به تغییر. ما داریم یک نشانه‌هایی از بهبود فرهنگ مردم‌مان می‌بینیم.
نوزدهم بهمن نود و شش ایران شاهد یک انقلاب فرهنگی کوچک بود. در این عصر زمستانی اتفاقی بهاری افتاد که نشان داد انقلاب اسلامی‌مان -هرچند دیر- اما راه درستی را در پی فرهنگ در حال طی کردن است. امروز مردم ایران به کتاب نزدیک‌تر شدند و نشان دادند که فرهنگ‌شان تغییر کرده است. امروز مردم برای خرید «کتاب» صف کشیدند! شادمانی آن‌ها نه فقط برای رونمایی از کتاب جدید رضا امیرخانی یا به موازات آن برای کتاب جدید نویسنده‌ای دیگر، بلکه برای رخ دادن آغاز یک تغییر بود.
*
اتفاقی که آن را جشن خیابان انقلاب می‌نامم نشان داد که همان مردمی که از سینمای سال‌های اخیر -که شاید بتوان عنوان سینمای غیرفرهنگی هم به آن داد- فاصله گرفته‌اند، صف می‌بندند تا جزو اولین کسانی باشند که جدیدترین کتاب نویسنده‌ی محبوب‌شان را می‌گیرند. ما امروز دعوت شده بودیم به جشن تغییری که سال‌ها زودتر می‌بایست رخ می‌داد. تغییری از جنس فرهنگ که مهم‌ترین و دشوارترین تغییرات است. بیش باد.