به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
معجزه کن ای معجزه‌گر

متن سخنان در شورای عالی قرآن

پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۳
متن زیر، پیاده‌شده‌ی سخنان در جمع معاونت‌ها و مدیران شورای عالی قرآن در آذر 93 می‌باشد. این شورا 23 سال پیش و به فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شده و در تلاش است تا با پرداختن به مباحث تخصصی قرائت قرآن کریم، علاوه بر ارتقاء این فنّ در کشور، راه را برای تولید و پخش هرچه بهتر برنامه‌های قرآنی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هموار کند. تلاوت‌ها، اذان‌ها و سایر مدایح دینی می‌بایست قبل از پخش از رسانه‌ی ملی، توسط این شورا تأیید شده باشند.

بسمه تعالی

وَهُدوا إلى الطَّيبِ مِن القَول
دل‌نشین شد سخنم تا تو قبولش کردی / آری آری سخن عشق نشانی دارد

سال گذشته، حوالی همین زمان بود که نشست صمیمانه‌ی پرسنل حوزه‌ی ارتباطات شورای عالی قرآن با قائم مقام محترم شورا برگزار شد. این رویداد مبارک، پس از بیست و دو سال از تشکیل شورای عالی قرآن، نوید افق‌های مطلوب و آینده‌ای روشن را می‌داد.
خرسندم که اکنون پس از گذشت یک‌سال از آن نشست، این بار در محضر معاونت‌ها و مدیران محترم این مجموعه‌ی قرآنی هستیم. این خود نشانگر امتداد تفکر ارزشمند تحول خواهی است که بارها و بارها به صورت مستقیم و غیر مستقیم از لسان ریاست محترم شورای عالی قرآن شنیده بودیم. بدون شک، آثار و برکات این نشست و نشست‌هایی از این دست، در آینده‌های دور، بر جامعه‌ی قرآنی کشورمان هویدا می‌شود و ان شا الله که دعاگوی خادمان خودشان خواهند بود.
سروران گرامی! شورای عالی قرآن به شجره‌ی طیبه‌ای می‌ماند که دوران جوانی و سرزندگی خودش را سپری می‌کند. مجموعه‌ای که به فرمان مقدس ولی امر مسلمین جهان تولد یافته و به همت قرآنیانی چون شما بدین‌جا رسیده است، اکنون بیست و چند ساله شده و بیش از هر زمان دیگری آماده‌ی جهش و بالندگی است.
این نکته، مدنظر امثال بنده هست، که به تأکید زعمای دین، طول عمر مهم نیست! بلکه عرض عمر مهم است. چه بسا افرادی که سن بالایی ندارند، اما رشد کرده و به توفیقات زیادی رسیده‌اند.
شورای عالی قرآن از بدو تأسیس، دارای افکاری راهبردی و عمقی بوده و اکنون، در سطح نهادهای سی و چند ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران خودنمایی می‌کند.
شورای عالی قرآن یکی از معدود نهادهایی است که از نعمت‌های زیادی برخوردار است. خدمت‌رسانی زیر پرچم ولایت، قرارگیری در سطح شوراهای عالی کشور، ارتباط مناسب و جایگاه موثری که با صدا و سیمایی دارد که به تعبیر قائد ما، دانشگاهی برای تدریس اصول اسلامی-انقلابی است. همچنین ارتباط عمیق و سازنده با نخبگان جامعه‌ی قرآنی ایران و جهان اسلام از جمله نعمت‌های دیگر این نهاد است. نعماتی که به زعم بنده و برای واحد اطلاع‌رسانی این مجموعه، می‌تواند به نغمت تبدیل شود، اگر قدر ندانیم.
و اما واحد اطلاع‌رسانی حوزه‌ی ارتباطات
در علم فیزیک، مبحثی داریم تحت عنوان «رسانا» و «عایق». در آن‌جا می‌خوانیم که عناصر «رسانا» قابلیت عبور و انتشار میدان الکتریکی را دارند. به تعبیری، منتقل کننده‌ی بارهای الکتریکیِ نهفته در اجسام هستند. اگر رساناها نباشند، یک دستگاه ژنراتور، هر چقدر که برق تولید کند، قابلیت انتشار و اثرگذاری نخواهد داشت.
در دنیای اجتماعی ما انسان‌ها نیز قوانینی همچون قوانین فیزیک صدق می‌کند. رسانه‌های مکتوب، شنیداری، دیداری و البته مجازی، در واقع همان رساناهایی هستند که منعکس کننده‌ی دستاوردها و عملکرد دستگاه‌ها به حساب می‌آیند. اهمیت این موضوع تا آن حد است که امروزه نمی‌توان سازمانی را یافت که ساز و کاری را برای ارتباط با رسانه‌ها در نظر نگرفته باشد.
بحمدلله شورای عالی قرآن نیز از این قائده مستثنی نیست. حوزه‌ی ارتباطات و به طور تخصصی‌تر، واحد اطلاع‌رسانی، این وظیفه‌ی خطیر را بر عهده دارد. این واحد می‌داند که نقشی کلیدی در انتقال زحمات و دستاوردهای این مجموعه ایفا می‌کند.
واحد اطلاع‌رسانی می‌کوشد آینه‌ای زلال باشد تا آن‌چنان که شایسته‌ی این نهاد ارزشمند است، مردم را مطلع سازد و ایشان را در جریان زحمات خادمین قرآنی خود قرار دهد. البته باید دید وسعت این اقدامات چقدر است؟
خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید «لا یکلف الله نفس الاّ وسعها». برداشت من از این آیه شریفه این است که باید وسعت خودمان را افزایش دهیم، نه این که با بهانه‌های مختلف، تکلیف را از خودمان جدا کنیم. مواجهه‌ی ما با این آیه‌ی شریفه، ذکر «رب زدنی علما» است. علما در تفسیر این آیه گفته‌اند که منظور از این دعا، ابتدا بزرگ کردن وسعت ظرف وجودیِ خودمان است، سپس علم و ایمان و چیزهای دیگر، چرا که در غیر این صورت، عبارت «رب زد علمی» صحیح‌تر می‌بود.
امروز نیامده‌ام که از کرده‌های واحد مطبوع خود بگویم که می‌دانم نکرده‌هایش فزون‌تر است. مواردی همچون میلیونی شدنِ مخاطبین سایت شورای عالی قرآن، برقراری ارتباطی موثر و صمیمانه با رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها، راه‌اندازی پادکست صوتی منهاج که قاریان ممتاز جوان، آن را همچون برنامه‌های تخصصی رادیو قرآن دنبال می‌کنند، گشودن درهای شورای عالی قرآن به روی تکنولوژی و فن‌آوری‌های جدید، همه و همه، در مقابل آن‌چه باید بشود، جای عرض اندام ندارد.
اما اجازه دهید در اینجا و در حضور شما گرامیان، از پروژه‌ای نام ببرم که فکر می‌کنم نگفتنش کم لطفی در حق سایر اعضا باشد.
باید به عرض برسانم که هم‌اکنون «تفاهم‌نامه‌ی شورای هم‌افزایی فعالیت‌های مجازی دستگاه‌های قرآنی کشور» به امضای روئسای هشت نهاد مهم قرآنی کشور رسیده و شش جلسه‌ی آن نیز به میزبانی ایشان تشکیل شده است. ان شا الله در آینده‌ای نزدیک، گزارش مبسوط‌تری از این تفاهم‌نامه به حضور تقدیم می‌گردد.
همچنین در پایان عرایض، خرسندم که بگویم پروژه‌ی راه‌اندازی سایت شورای عالی قرآن و کمیته‌ی اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم به زبان عربی نیز آغاز شده و ان شا الله مقدمات رونمایی آن، در یازدهمین نشست تخصصی در اردیبهشت‌ماه 94 فراهم خواهد بود.

اللهم اجعل عواقب امورنا خیراً بالقرآن
ف.ا