به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
من در عجبم ز می‌فروشان کایشان به زان‌که فروشند، چه خواهند خرید

«نقشه فرار»؛ اکشنی که نیاز به تفکر دارد

شنبه ۱۰ اسفند ۹۲

* توضیح: چون خیلی از دوستان عزیز و رفیقان شفیق و مخاطبان شریف این فیلم را ندیده بودند، همین ابتدای مطلب بگویم که دیدن یا ندیدن این فیلم برای خواندن این نوشته توفیری نمی‌کند.

 

شاید اولین چیزی که ما را به سمت فیلم «نقشه فرار» می‌کشاند، حضور سیلوستر استالونه و آرنولد شوارتزنگر پس از سالها و در کنار هم باشد. فیلمی با حال و هوای اکشن دهه ۹۰ میلادی، با همان طرح و نقشه و همان جذابیت‌هایی که از این دو سراغ داریم.
برای ما این نکته شروع جذابیت فیلم است. جلوتر که می‌رویم و سکانس‌های زندان رامی‌بینیم، از این‌که در این فیلم مسلمانان به تصویر کشیده شده‌اند کمی تعجب می‌کنیم و در ادامه به دنبال این هستیم که مقصود فیلم‌ساز چه بوده است.
مسلمانان در این فیلم، به همراه بازیگران نقش اول در زندان به سر می‌برند. نمازخواندن آن‌ها به جماعت و درست سر وعده، غیرتی بودن آن‌ها در مقابل توهین به ناموس، دائم الذکر بودن آن‌ها و آشکار بودن اعتقاد قلبی آن‌ها به خدا و البته سیمای ظاهری آن‌ها نکاتی هست که فیلم به وسیله‌ی آن‌ها مسلمان را معرفی می‌کند.
نکته‌ی منفی یا ابهام خاصی در منش این‌ها در کار نیست. این دسته مثل سایرین هستند، بلکه معتقدتر و با اخلاق‌تر و این که به حرفی که زنده‌اند پایبند هستند.
این نمونه در شخصیت «جواد» پر رنگ‌تر می‌شود. او که علاوه بر موارد گفته شده، تا اخر ایستادگی می‌کند و برای رهایی دوستانش جان خودش را فدا می‌کند.
دیدن یک فیلم اکشن، حتی اگر آرنولد و رمبو هم داشته باشد، نهایتاً یکی دو ساعت درگیرت می‌کند و همین که فیلم به پایان می‌رسد، چیزی برای ماندگاری در ذهن باقی نمی‌گذارد.
اما این فیلم به همان دلیلی که گفته شد، جای تفکر دارد. در خوش بینانه ترین حالت، اگر فرض کنیم هیچ قصد و غرضی از نمایش مسلمانان در این فیلم نبوده - که ظاهرا هم همین طور است - باید به نشانه‌های معرفی مسلمانان در فیلم دقت کنیم.
مسلمانان در این فیلم با هم هستند. جماعتی هستند که به اعتقاداتشان پایبند هستند و غیر از اعمال شرعی، خلافی هم از آن‌ها سر نمی‌زند. بدین معنا که آن‌ها در زندان هم که هستند، جزء آدم بدها و خلاف کارها باشند، اینگونه نیست.