به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
بیا بیا که مرا با تو ماجرایی هست

متن سخنان در شورای عالی قرآن

سه‌شنبه ۳۰ مهر ۹۲
متن زیر، پیاده‌شده‌ی سخنان این قلم در جمع تعدادی از مدیران و کارکنان شورای عالی قرآن در مهر 92 می‌باشد. این شورا در 22 سال پیش و به فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شده و در تلاش است تا با پرداختن تخصصی به امر قرائت قرآن کریم، علاوه بر ارتقاء این فنّ در کشور، راه را برای پخش برنامه‌های قرآنی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هموار کند.


وَهُدوا إلى الطَّيبِ مِن القَول
دل‌نشین شد سخنم تا تو قبولش کردی / آری آری سخن عشق نشانی دارد
خداوند متعال را سپاس‌گزارم که در این دنیای مادّی که ارزشی برای ارزش‌ها قائل نیستند، به من و دوستانم توفیق داد تا دست‌کم از ظواهر مصحف شریف محمد (ص) بهره‌مند شویم و از چشمه‌ی همیشه گوارای آن سیراب. هرچند در تلاشیم تا به واسطه‌ی این ظواهر، از بطن آیات الهی نیز بی‌بهره نمانیم.
ذیق وقت باعث شده تا قادر نباشم به همه‌ی ابعاد اهمیّت حضور در این جمع بپردازم. امّا به حق باید اذعان کرد که همین اندک فرصتی که مدیران محترم شورای عالی قرآن برای خدمت‌گزاران این مجموعه قائل شده‌اند، نشان از درک بالا و مدیریت راهبردی آنان دارد. خوشبختانه شورای عالی قرآن جزو معدود دستگاه‌های دولتی و غیردولتی کشورمان است که از بسیاری آسیب‌های معمول اداری کشورمان به دور مانده است. مدیریت پایدار مجموعه از مهم‌ترینِ این موارد است.
و امّا واحد نوپای اطلاع‌رسانی حوزه‌ی ارتباطات.
نیاز به ارتباط هرچه بهتر و بیشتر شورا با مخاطبان خاص و عام بود که باعث شد این واحد به صورت منسجم شکل بگیرد. واحدی که پویایی، سرعت و دقت در آن را از اهمّ عوامل رسیدن به موفقیت می‌دانیم.
قائم مقام محترم شورا! ریاست محترم حوزه‌ی ارتباطات! و همکاران و سروران ارجمندم!
شورا امروزه به یک آیینه‌ی شفاف نیاز دارد تا انعکاس دهنده‌ی زحماتی باشد که در این بیست و دو ساله، خیل عظیم اساتید و قاریان قرآن کریم که در این مکان مقدس رفت و آمد داشته‌اند، به دوش کشیده‌اند.
واحد اطلاع‌رسانی بر همین مبنا پدید آمده تا در کمال صداقت و شفافیت، همچون آینه عمل کند و این مهم را به انجام برساند.
مفتخرم که در آستانه‌ی تولّد 22 سالگی شورا در 13 مهرماه، اعلام کنم که به لطف و اعتماد مسئولین محترم، واحد اطلاع‌رسانی تاکنون اقداماتی در راستای این اهداف داشته است.
قبلاً باید از کمبودها و کاستی‌ها و کم‌کاری‌هایی که در کار وجود دارد پوزش بطلبم و وعده دهم که فعالیت‌های این واحد، زین پس چه از نظر کمّی و چه از نظر کیفی به نصاب مطلوب برسد.
اما لازم است تأکید کنم که سایت و نشریه فقط ابزار کار این واحد بوده و هنر این واحد را نه در پشتیبانی از این دو، بلکه باید در امور راهبردی و فکریِ اطلاع‌رسانی مطلوب و صحیحِ مدّ نظر رهبر معظّم دانست.
به بزرگواران حاضر در جلسه این نوید را بدهم که در این راستا، مضاف بر ارتباط خوب با رسانه‌ها که به نقل از خودشان بازگو می‌کنم، ساز و کاری نیز برای ارتباط با سایر دستگاه‌های قرآنی کشور اندیشیده شده که در اوان اجرای آن قرار داریم و شرح آن فرصت مضاعفی می‌طلبد.
اجازه دهید در این مجال به دست آمده از توضیح و تعریف اقدامات انجام شده پرهیز کنم که خوب می‌دانیم عیان‌ترین کارها، امور مربوط به اطلاع‌رسانی هر دستگاه است.
خواست همه ما، پر آوازه شدن نام شورا به عنوان یک نهاد پاک و مقدس قرآنی است که توفیق خدمت در ظلّ توجهات رهبر معظّم انقلاب را دارد. بر همین اساس و پیرو فرمایش گرامیان، نکاتی که به نظر بی‌ربط با بحث اطلاع‌رسانی نباشد به عرض می‌رسد.
اول، پاسخ به این سؤال که با این حجم کار، چرا شورا سهم عادلانه‌ای از فضای موجود نبرده است؟ آیا زحمات تالیان قرآن از سایر کارهای فرهنگی کم‌ارزش‌تر است؟
دوم آن که چرا امور اطلاع‌رسانی شورا از دید برخی از دوستان کم اهمیت جلوه می‌کند؟ آیا جز این است که درگاه‌های رسمی شورا چون سایت، بهترین راه ارائه دستاوردهای شورا است؟
انتظار ما توجه بیشتر به این حوزه است. این حوزه‌ی نوپا نیازمند توسعه است. نیازمند توجه است. نیازمند نیروی انسانی بیشتر و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتری است تا بتواند بهتر انجام وظیفه کند.