به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
انسان محکوم به آزادی است. - سارتر

محل کار: آزمایشگاه‌های بل!

دوشنبه ۱ مهر ۹۲
حتما شنیده‌اید یا برای خودتان پیش آمده که به دنبال چیزی باشید در حالی که آن را دارید. البته این از احوالات انسان است که همیشه آن‌چه خود دارد از بیگانه تمنا می‌کند. به نظر می‌رسد حلقه مفقوده‌ی خواستن و داشتن، شناخت و معرفت است. شناخت به خواسته‌ها و شناخت به داشته‌ها.
از سال‌های دور، دوری از هیاهو را دوست داشتم. دوری از اوضاع و احوال شهر و استقرار در مکانی آرام که البته دست نیافتنی نبوده و می‌توان آن را در دل طبیعت یافت.
آرزوی زندگی در چنین مکانی البته به معنای قطع ارتباط با شهر هم نبوده و نیست. چه بسا مایل بودم دوری از هیاهو برای بازه‌های کوتاه و بلندی صورت بگیرد و صد البته مواقعی را هم از ظرفیت‌های شهر استفاده کنم. با خود می‌پنداشتم که اگر محیط کارم آن خصوصیات را داشته باشد، زندگی در شهر هم قابل تحمل‌تر و بلکه جذاب‌تر خواهد بود.
آرزوی من، عدم استفاده از وسائل ارتباطی مدرن و ابزار ماشینی بود و البته کار در محیطی علمی که جز با کتاب و دفتر و قلم سر و کار نداشته باشد. ایده‌آل این آرزو، محیط کاری وسیع با امکانات کامل و در دل طبیعت بود که بازه‌هایی از زندگی مرا تشکیل دهد. محیطی برای کار و زندگی.
توقعات ذهنی من از چنین موقعیتی اما با شناخت «آزمایشگاه‌های بل» رنگ مصداقی به خود گرفت. مکانی در نیوجرسی آمریکا، در دل طبیعت، میان دو دریاچه و احتمالاً به دور از تنش‌های شهر.
آزمایشگاه‌های بل حداقل یک تصویر ذهنی و واقعی از یک آرزوی دنیایی را مجسم می‌کرد، در حالی که دستیابی به چنین موقعیتی این بار به جهت محتوایی آن‌چنان مطلوب من نبود. آن‌جا بیشتر مباحث فنی و علوم جدید را دنبال می‌کنند و خوب در ایالات متحده هم قرار دارد. علاقه من به تمرکز بر روی مباحث نظری و انسانی و البته وطنی، باعث شد تا آزمایشگاه‌های بل، همه‌ی انتظارات مرا برآورده نکند.
مدتی قبل بود و نمی‌دانم چه شد که فهمیدم خودم مدت‌هاست در همان مکان رویایی کار می‌کنم که بهتر است بگویم زندگی می‌کنم! مکانی با اکثر خصوصیات آزمایشگاه‌های بل که البته هم در وطن است و هم بر روی موضوعات مورد علاقه من کار می‌کند! چنین چیزی جلوی چشم انسان باشد و او را نبیند، چیزی جز هیاهوی شهر و فرصت نیافتن برای فکر و آرامش است؟
محیطی وسیع در مرکز شهر را در نظر بگیرید که بویی از ترافیک و آلودگی صوتی نبرده و با ساختمان‌های کم ارتفاع و فضای سبزی وسیع، مکان مناسبی را برای پژوهش‌های فکری و علمی ایجاد کرده است.
سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد... و اگر شناخت نداشته باشیم، دل هیچ وقت دست از طلب بر نمی‌دارد.