به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
سینه خواهم شرحه شرحه از فراق تا بگویم شرح درد اشتیاق

اوقات خوب «روزهای زندگی»

جمعه ۱۹ خرداد ۹۱
فیلم روزهای زندگی را باید در این اوضاع نه چندان جالب سینمای ایران غنیمت دانست. زمانی که نه تولیدات آنچنان فاخری داریم و نه وضعیت اکران آنچنان دلچسب است، فیلم «روزهای زندگی» پرویز شیخ‌طادی می‌تواند یک پیشنهاد ویژه باشد.

مدتها پس از اکران، فرصتی دست داد تا فیلم را ببینم. فیلم روزهای زندگی فیلم خوبی است. ادعا ندارد و آن‌چه را که می‌خواهد بگوید، می‌گوید. فیلم ریتم بسیار خوبی دارد. همین‌طور طراحی صحنه و کارگردانی، اما تدوین و شاید کمی کستینگ می‌توانست بهتر باشد.

البته زوج هنری فرخ‌نژاد - قاضیانی خوب از آب در آمده است و با بازی خوب این دو در نقش‌های امیرعلی و لیلا، یکی از نقاط مثبت فیلم‌اند. اما سایر بازیگران و صدالبته گریم آن‌ها می‌توانست بهتر از این باشد. البته به زعم من، آغاز و پایان فیلم آنچنان خوب نیست و در نیامده است. مخصوصا کات‌های اول فیلم کمی اذیت کننده هستند، ولی به مرور زمان مرتفع می‌شوند.

محتوای فیلم در یک کلام، روایت یک زندگی سالم است. یک زندگی که مهم نیست در چه وضعیتی باشد - جنگ یا صلح - اما یک زندگی شرافتمندانه، پایبند به اصول و با نیت قربه الی الله است.

فیلم شعار نمی‌دهد، پرگویی نمی‌کند و به دنبال حل تمام مسائل و مشکلات هم نیست. فیلم می گوید هرکه هستی و در هرجایگاهی که هستی، وظیفه‌ات را به خوبی انجام بده. در یک کلام، فیلم روزهای زندگی فیلم خوبی است.