به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
چو یار ناز کند، شما نیاز کنید

در محضر قرآن / درباره دیدار قاریان با رهبر معظم انقلاب

چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰
از مدتها پیش منتظر اولین روز ماه مبارک رمضان بودیم تا با بقیه قاریان و حافظان به دیدار رهبر انقلاب برویم. مسئولین شورای عالی قرآن هم از حدود دو ماه پیش در تدارک این مراسم با شکوه قرآنی بودند تا بیست و نهمین جلسه دیدار اساتید، قاریان و حافظان کشور با مقام معظم رهبری به احو احسن برگزار شود. محفلی که قرار است فقط برای قرآن باشد و چند ساعتی میزبان و مهمانان در کنار هم به استماع تلاوت قرآن کریم بپردازند.
ساعت 4:30 سه شنبه، یازدهم مردادماه موعد آغاز جلسه است. مدعوین پر شور اما پس از اذان ظهر خودشان را به انتهای فلسطین جنوبی می‌رسانند تا هرچه زودتر وارد حسینیه امام خمینی شوند و در ردیف‌های جلوتر بنشینند. امسال رادیو قرآن هم یک کار ویژه دارد و آن پخش زنده مراسم است.
حدود یک ساعت قبل از آغاز مراسم وارد حسینیه می‌شویم. برخلاف تصورمان، امسال محدوده جلو را دو ردیف نرده کشیده‌اند و فقط به افراد خاصی اجازه ورود به قسمت جلویی داده می‌شود. البته دیدن مراسم از عقب هم خالی از لطف نیست و غیر از صدای خوب، تصویر خوب هم هست.
قبل از شروع رسمی مراسم، قاریان معروف کشورمان یکی یکی وارد می‌شوند و برخی از آنها انگار که پس از مدتها دوستان خود را دیده باشند، به خوش و بش می‌پردازند. این محفل مهم‌ترین، جامع‌ترین و طولانی‌ترین محفل قرآنی در طول سال است که قاریان افتخار دارند تا هرچه در طی یک سال تلاش کرده‌اند را به منصه ظهور برسانند.
مسئولین حراست بیت خوش اخلاق‌اند و به هرچه بهتر برگزار شدن جلسه کمک می‌کنند. این را می‌شود از برخوردشان با حاضرین در جلسه دید. مسئولین بیت هم مانند هر سال یکی از آیات شریفه قرآن در مورد خود قرآن کریم که به زیبایی نوشته شده را روبروی میهمانان و بالای جایگاه مقام معظم رهبری نصب کرده‌اند. آیه امسال اما تکه بسیار زیبایی از آیه 20 سوره مبارکه مزمل است: «فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآن» هر آنچه می‌توانید قرآن بخوانید.
ساعت بزرگ حسینیه چند دقیقه مانده به موعد شروع مراسم را نشان می‌دهد. از جنب و جوش ناگهانی عکاس‌ها و مسئولین حفاظت می‌توان فهمید موقع ورود آقاست. با ورود حضرت آیت الله خامنه‌ای از روبرو همه از جا بلند می‌شوند و با چند شعار کوتاه اظهار ارادت خود را به رهبری بیان می‌کنند. بلافاصله پس از آن حاج مهدی دغاغله، از پیشکسوتان اهوازی پشت میکروفن قرار می‌گیرد تا همراه با جمع، تواشیح بسیار زیبای صل الله علی محمد صل الله علیه و آله را بخواند.
مجری مراسم امسال چهره آشنای سالهای گذشته است. استاد مصطفی صدرزاده موسس رادیو قرآن است که حدود یبست سال پیش به فرمان حضرت آیت الله خامنه‌ای رادیو قرآن جمهوری اسلامی ایران را راه اندازی می‌کند. پس از خیر مقدم به مهمانان، اولین برنامه این محفل توسط ایشان اعلام می‌شود. طلیعه محفل امسال تلاوت یکی از پیش‌کسوتان تهرانی است که بر خلاف تصور، همین اول جلسه با تلاوت زیبایش حس خوبی به مستمعین می‌دهد.
قاری بعدی جوانی قمی است که بیش‌تر فنی خوان است تا مجلسی خوان. این را می‌شود از نحوه تشویق حضار فهمید. پس از او هم جوان دیگری از تهران بلند می‌شود و تا نفر قبلی عرض ارادتی به محضر مقام معظم رهبری داشته باشد، روی کرسی می‌نشیند تا پس از اعلام مجری آیاتی را تلاوت کند. با توجه به این که از پرده بالا شروع می‌کند ابتداء تلاوتش جذاب و گیراست.
نوبت به تلاوت اولین نوجوان جلسه می‌رسد. رضا گلشاهی یکی از مشهدی هایی است که مثل همشهری‌هایش زیبا تلاوت می‌کند. نفر اول مسابقات دانش آموزی کشور با تلاوت سوره کوثر در پایان اجرایش یخ مجلس را آب می‌کند.
گروه سلام اصفهان مجری برنامه بعدی این محفل قرآنی است. این گروه هفت نفره مدح زیبایی از اهل البیت(ع) را اجرا می‌کنند و پس از آن یکی یکی با بوسه به دست آقا به نکات ایشان گوش می‌دهند. پس از آنکه قاسم مقدمی از اهواز تلاوت کرد متوجه شدیم نه این که کسی چفیه آقا را نمی‌خواند، بلکه امسال هرکس چفیه آقا را می‌خواهد، مسئول ارتباطات مردمی مقام معظم رهبری که کنار آقا نشسته اسمش را یادداشت می‌کند تا در پایان جلسه چفیه‌ای به او بدهد.
یکی از نوآوری های امسال نحوه اجرای گروه جمع خوانی حفاظ نوجوان تهرانی است. آنها پس از تلاوت تک نفره آیاتی از کلامی الهی، فقط سوره‌های قدر و حمد و قسمتی از بقره را به صورت همخوانی اجرا می‌کنند.
حوالی ساعت 6 و پس از تلاوت قاری جوان بوشهری نوبت به اولین قاری بین المللی مراسم می‌رسد تا این دفعه دیگر واقعا مهمانان به وجد بیایند. حمید شاکرنژاد با تلاوت سوره مبارکه کهف به صورت وَرش نشان می‌دهد کم از برادرش حامد ندارد. این اختلاف قرائت خواندن هم باعث خوشنودی آقا می‌شود و هم الله الله‌های بلد جمع را در پی دارد.
جالب اینجاست که در محافل قرآنی فقط قرآنیان کشور حضور نمی‌یابند. در سالهای مختلف شاهد حضور برخی چهره‌های سیاسی، نظامی یا حتی ورزشی هم بوده‌ایم. امسال به غیر از وزیر ارشاد و معاونش، معاون رئیس جمهور و حتی رئیس پیشین کمیته انظباطی فوتبال هم آمده‌اند تا از این مجلس معنوی بهره ببرند.
پس از اجرای زیبا و هماهنگ گروه جمع خوانی طارق تبریز، استاد سید مهدی سیف، از معلمان و پیشکسوتان قرآنی کشورمان آیات سوره مبارکه صف را به صورت ترتیل تلاوت می‌کند. احتمالا به این بهانه که امسال محوریت طرح بزرگ 1445 سوره مبارکه صف است. نوجوان بعدی جلسه امسال یک قاری ایلامی است. علی امامی پس از تلاوت آیاتی از سوره مبارکه قاف، نامه خود را به آقا تحویل می‌دهد.
دومین گروه تواشیح محفل، گروه ملی پیامبر اعظم(ص) است که مثل سالهای گذشته یک کار ویژه ارائه می‌کند. یک کار تقلیدی زیبا از مرحوم طه الفشنی که برای دفعه اول در مراسم افتتاحیه مسابقات بین المللی قرآن کریم اجرا شده بود. صالح اطهری‌فرد قاری بین المللی بعدی و پس از آن نوبت به اجرای ابتهال توسط حسین رفیعی از گیلان می‌رسد. کلا در کشور ما ابتهال از آنچنان جایگاهی که باید، برخوردار نیست. دلیلش هم شاید جنس صدای قاریان ما باشد. به هر حال رفیعی به جمع محدود ابتهال خوان‌های کشور پیوسته و جای پیشرفت بیشتری دارد.
به غروب اولین روز از ماه مبارک رمضان نزدیک می‌شویم و همه منتظر تلاوت قاری مصری این جلسه هستند. با اعلام مجری، استاد عبدالعزیز عکاشه که پس از سال‌ها به ایران سفر کرده، روی کرسی می‌نشیند و مثل بقیه قاریان مصری آیاتی را از حفظ تلاوت می‌کند. البته وقتی مرحوم شعیشع را آخرین بازمانده عصر طلایی تلاوت در مصر می‌دانیم، دیگر نباید از بقیه انتظار تلاوت‌های آنچنان فاخر را داشت.
حالا نوبت کریم منصوری است که به عنوان آخرین قاری محفل امسال آیه زیبای شهر رمضان را تلاوت کند به جز فضای نوستالژیکی که پدید می‌آورد، نوید آمدن ماه خدا را اعلام کند. تشویق حضار برای این تلاوت آنچنان زیاد و بلند است نشان می‌دهد کریم منصوری بار دیگر یک تلاوت جاودانه از خودش به جا گذاشت. به حدی که مشخص است اشک در چشمان حضرت آقا حلقه زده است.
با مناجات خوانی آقای موسوی قهار چشمان دیگر مستمعین هم گریان می‌شود. در پایان مراسم به رسم همیشه، سخنان و فرمایشات رهبرمان خطاب به جامعه قرآنی وظیفه آنان را سنگین‌تر می‌کند. توجه قرآن در زندگی و جامعه و همچنین توجه بیش‌تر به حفظ قران که مقدمه‌ای برای تدبر در آن است از مهم‌ترین موضوعات سخنان مقام معظم رهبری است. حضرت آقا با بیان خاطره‌ای از محفل قرآنی قبل از انقلاب در مشهد، یادی از مرحوم ابوالعینین شعیشع می‌کنند و قرآنی شدن جامعه ایرانی و این ملت مسلمان را مدیون انقلاب اسلامی می‌دانند.
بعد از اقامه نماز مغرب و عشا به امامت ولی امر مسلمین جهان، سفره‌های افطار منتظر لبان روزه دار قاریان و تالیان کلام وحی است. در آخر هم گوشه گوشه حسینیه امام خمینی(ره) قاریان جوان سر صحبت را با اساتید باز کرده‌اند. برای شهرستانی‌ها فرصت خوبی است که از نزدیک با اساتید آشنا شوند و سوالات خود را از آن‌ها بپرسند. حسینیه کم کم خالی می‌شود و عاشقان دیدار رهبری که بعضا از صدها کیلومتر دورتر به این مراسم آمده‌اند باید خود را به شهرشان برسانند تا توفیق روزه فردا را از دست ندهند.