به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
من نیستم، تو نیستی، او هست. و این آخرین حرف است

بانکداری در ایران؛ اسلامی یا غیر اسلامی؟‎

یکشنبه ۱۲ دی ۸۹
1. سلام
2. مطلبی در رابطه با اسلامی بودن یا نبودن بانکداری در ایران مدت زیادی است نقد محافل علمی و فقهی است ولیکن آنچنان که باید و شاید تمرکزی بر روی این موضوع نشده و شاهد حرکت قابل توجهی هم نیستیم.
3. همانطور که اطلاع دارید سیستم بانکداری، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران آمد. پس جای تعجب نیست که این سیستم غربی، با شرع مقدس اسلام منافات داشته باشد. اما نکته اینجاست که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آن چنان که باید، شاهد تغییرات اساسی در این سیستم نبوده ایم.
تغییراتی که تنها به تغییر اسامی و شعارها منجر شده، علما و اسلام شناسان را هم راضی نکرده و هنوز شبهه های فراوانی در مورد این سیستم بانک داری مطرح است.
از طرفی این اشکال به صاحب نظران نیز بر میگردد که چرا نباید سیستمی جدید و کاملا اسلامی تعریف کنیم که جایگزین سیستم فعلی شود؟!
بسیاری از علما تعاریفی که از ربا دارند دقیقا با داد و ستدی که در بانک ها صورت می گیرد همخوانی دارد! که متاسفانه این مشکل اساسی می تواند منشا بسیاری از گرفتاری های ملت شود.
از آنجا که اسلام در مساله اقتصادی بسیار به نان حلال اهمیت می دهد، اگر خدای ناکرده سیستم اقتصادی میهن اسلامی ما به سمت سیستم های سرمایه داری غرب حرکت کند، دیگر شاهد پویایی اسلامی و برکت خداوندی در کشور نخواهیم بود.
آزرو داریم تخصص و تبحر اندیشمندان اسلامی به جایی برسد که بانکداری ما در آینده به یک بانک کاملا اسلامی تبدیل شود که مورد رای پروردگار قرار گیرد.
4. باری تعالی! کشوری که در آن زندگی میکنیم، به سمت اسلامی شدن در حال حرکت است. و این مسیری است بسی دشوار. خداوندا خودت کمک کن تا بتوانیم ایرانی اسلامی را در کوتاه ترین زمان ممکن بسازیم.
5. یا علی