به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
«به آرامی آغاز به مردن می‌کنی؛ اگر برای مطمئن در نامطمئن خطر نکنی.» پابلو نرودا

درباره‌ی سینمای این روزها، «طلا و مس» و «دموکراسی تو روز روشن»‎

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۲
1. سلام
2. طلا و مس و دموکراسی تو روز روشن دو فیلمی که این روزها روی پرده سینماهاست، شباهت هایی به یکدیگر دارند. آنها را دیدم و به صورت کلی میخواهم در مورد «سینمای دینی» چند جمله ای بنویسم.
3. اولا این که خیلی خوشحال هستم از ساخت چنین فیلم هایی و با وجود چنین فیلم هایی آینده ی خوبی را برای سینمای ایران می بینم.
این که ما بیاییم چهره ی روحانیون را در بین مردم و بالاخص "مردم سینمارو" جا بیندازیم و تصویر واقعیِ محبوب این قشر از جامعه را به تصویر بکشیم کاری بس زیبا و ارزشمند است که مدتها پیش از این می بایست عملی می شد.
متاسفانه پیش از این شاهد فیلم هایی بودیم که این قشر مهم و مقدس را به سخره می گرفتند و چه بسا مردم را نسبت به روحانیون بدبین می کردند.
مورد دوم در مورد آخرت و مرگ است. چقدر فیلم در مورد مرگ ساخته شد و کسی ندید؟ جای این بود که چند سوپر استار مردم را به فکر مرگ و جهان آخرت ببرند.
من فیلم دومکراسی تو روز روشن را با اطمینان دیدم. چون تهیه کننده‌اش حجت الاسلام محمد علی زم هست و فیلم نامه را بازنویسی کرده. ولی برخی سکانس های فیلم از نظر من جالب نبود. یعنی هر حرفی را نباید برای هر کسی زد. برخی سکانس ها را باید مدعیان به دینداری می دیدند ولی کلا فیلم به همین قشر زوم کرده بود.
البته به نظر من بهتر این است که به "دین ندارها" بیشتر گیر دهیم تا "دین دارها" باید بد حجابی، بی حیایی، بی نمازی و از این قبیل موضوعات را بین مردم بد و تاریک جلوه دهیم تا این که چهره‌ی واقعی متظاهران به دین داری را نمایش دهیم.
4. امیدواریم با دیدن این فیلم ها حداقل چند نفری به فکر فرو روند و تغییری کنند. از جمله خود ما! آمین
5. یا علی