به افق دنیا | وبلاگ امیرحسین فقیهی وبلاگ شخصی امیر حسین فقیهی

بسم الله ■ به افق دنیا ■ تحریرات امیر حسین فقیهی
مشکل از سبک عراقی و خراسانی نیست همه با قافیه عشق مصیبت دارند

روشنفکر کیست؟ روشنفکری چیست؟

جمعه ۲۰ فروردین ۸۹
1. سلام
2. در این مطلب ان شا ا.. سعی میکنم نظرات و دیدگاه های شخصی خودم را در مورد تعاریف "روشنفکری" بیان کنم. کاملا واضح است که این تعاریف با خیلی از تعاریف دیگر مخالف یا حتی شاید متضاد باشد.
3. دین برای نوع بشر (که قدرت تفکر و انتخاب و اختیار دارد) فقط یکی است. اسم دین خیلی مهم نیست. مهم این است که این دین (ایدئولوژی یا روش زندگی یا روش رسیدن به کمال) از سوی خداوند یکتا که خالق انسان است آمده و مطمئنن بهترین راه برای رساندن انسان به حقیقت وجودی او، یعنی رسیدن به ذات مقدس الهی می باشد.
حال این که از بین ادیان الهی کدام یک درست تر یا کامل تر هستند مطلبی جداگانه می طلبد که در حوصله اینجا نیست. فقط به همین نکته اشاره کنم که حقیقت دین "تسلام" است و این دین فقط یکی است که اسلام نمونه کاملی می باشد که بدون تحریف به دست ما رسیده. و الا مسیحی یا یهودی واقعی تفاوتی با اسلام نمی کند چرا که همه از سوی پروردگار عالم آمده است.
نظر به مطالب فوق می توان گفت که تمام تفکراتی که می تواند انسان را به کمال برساند هم حول همین دین الهی به وجود می آید و در واقع هریک نظر یا برداشتی از این دین الهی هستند. درست تر بودن تفکرات را هم می توان با میزان ائمه اطهار (علیهم السلام) سنجید که اکنون، در زمان غیبت آخرین امام، این عمل کمی سخت است و نیاز به پژوهش بیشتری دارد.
مطلب مهم تر این است که از آنجایی که دین بهترین راه برای به سعادت رساندن انسان است، پس اولا کاملا مطابق با عقل بشر است و دوما حقیقت دین الهی با توجه به زمان معنا می شود که این طور میتوان بیان کرد که با گذشت زمان، با استفاده از عقلمان تعابیر جدیدتر و کاملتری را درک خواهیم کرد.
حال میتوان "روشنفکری" را اینگونه معنا کرد که روشنفکری عبارتست از تفکرات و برداشت های کامل تر و بهتری است که به مرور زمان، از دین صورت می گیرد که انسان حقیقت دین را بهتر و کامل تر درک می کند که این موجب تسریع در رسیدن به ذات مقدس اله است.
طبق تعریف فوق "روشنفکر" کسی است که به هر دلیل از جمله کسب علم و دانش برداشت های جدیدی از زندگی بشر کسب می کند که موجب شناخت بهتر و بیشتر خود و خدا می گردد.
با توجه به این تفاسیر، برخی معانی همچون روشنفکر دینی و غیره معنی و مفهومی ندارند و تماما در دین خلاصه می گردد.
و اما به نکته مهمی که پس از این توصیفات می توان اشاره نمود، این است که برخی افراد هستند که در این دوران آخرالزمان ادعای روشنفکری می کنند درحالی که حتی از نظر ظاهری با دین و حتی عقل انسانی تناقض دارند. این ادعاها جز پوچی و توهم چیز دیگری نیست و جز این که خود و پیروان را به تباهی و ظلالت می کشانند چیز دیگری ندارد.
4. خدایا، چگونه گویم شناختمت که نشناختمت و چگونه گویم نشناختمت که شناختمت. خدایا! نفست را به ما بشناسان.
5. یا حق